50 גוונים של מאור לוי

ראיון עם היוצר והדיג'יי מאור לוי על ישראל העולם והמוזיקה בינם

יום רביעי, 16.12.2015 ליה נאומוב 0 תגובות

הוא אחד האומנים שלא צריכים פתח דבר ופרולוגים למיניהם. כולם מכירים את השם שלו ואת סיפור ההצלחה שלו. הרבה מכירים בכישרונו העצום ובסגנונו האקלקטי, מקשרים אותו לשמות הגדולים במוזיקה האלקטרונית, כשברקע בולט האופי הקליל, המשונה והכובש. מאור לוי.

חנוכה, ניחוח של ניסים ונפלאות, השנה האזרחית החדשה בפתח והיא אכן, מבשרת טובות ליליד אשקלון בן ה- 27 שפרץ גבולות-טריטוריאליים ומוזיקאליים. לאחר שחרור ה- EP האחרון Mercury/Neptune בלייבל Anjunabeats וטורים מסביב לעולם עם ההרכב הממשמש ובא Bad Royale, מאור לוי משחזר בראיון אישי לניוזיק, את העשור האחרון.

מתי החלטת שאתה רוצה להפיק מוזיקה?

ההחלטה באה כבר בגיל 14 כאשר למדתי להשתמש בתוכנות שונות והייתי ממש שקוע במחשב. ימי בית הספר לא היו זוהרים במיוחד והיו לי תחביבים אחרים כמו ציור וקומיקס, אבל המוזיקה עניינה אותי יותר. כשהתחלתי, אף אחד לא עזר לי. למדתי את מרבית הדברים לבד, עם אנגלית מאוד רעה וחוסר אמצעים שיש היום ולא היו פעם. למדתי ממאמרים באינטנרט, שבדיעבד שיפרו מאוד את האנגלית שלי. וכבר בגיל 15 התחלתי להתקדם משמעותית.

ההתקדמות המשמעותית באה לידי ביטוי בשנת 2005, כאשר מאור הוחתם בלייבל האגדי Lost Language, שרשימת האומנים שלו כללה את לימה & מור (Leama&Moor), סולארסטון (Solarstone), טייסטו (Tiesto) ועוד. שנה לאחר מכן, בשנת 2006, הגיעה הפריצה הגדולה, בלייבל הלגנדרי של אבוב אנד ביונד. מאור היה בין הראשונים לחתום בתת לייבל שלהם Anjunadeep, שכיום מהווה החותם של מוזיקת דיפ האוס.

מאור לוי יחד עם פאבו וג'ונו מאבוב & ביונד. [צילום: פייסבוק מאור לוי]

מאור לוי יחד עם פאבו וג'ונו מאבוב & ביונד. [צילום: פייסבוק מאור לוי]

מאז, מאור נשאר חתום וקבוע בלייבל, שותף לטורים ומסיבות הלייבל, כאשר הוא מוביל עם סאונד אנרגטי ומקורי, שמצטלב וממולא עד הקצה בכל אספקטים של המוזיקה האלקטרונית.

מאור סרב להיות כלוא בתוך סגנון אחד וניצל את היותו עילוי ומולטי טאלנט למען הפקה תחת ז'אנרים נוספים. 123XYZ וLAZER LAZER LAZER, הינם שמות הבמה הנוספים של מאור, שתחתם הוא חתום בלייבל של מארק נייט [Toolroom] ו-[Firepower Records] של דאטסיק.

"הפקתי המון סגנונות בחיי ובשבילי הכל מסתכם בתור מוזיקה. לא אוהב חוקים".

כמו כן, מאור לא נשאר "כלוא" בישראל והחליט להרחיב אופקים. מאור שם על המשקל את עזיבת המשפחה והחברים, וחתם חוזה בחו"ל שפתח דלתות לקריירה שלו. תחילה עשה להטוטים בין עבודה מהבית ומגורים בישראל לבין טיסות תכופות להופעות בחו"ל. כאשר הדרישה גדלה וגדלה, המעבר לחו"ל היה הכרחי. למרות האהבה והחיבור לארץ, מאור עבר לקליפורניה והחל לעבוד משם.

"החיים בארה"ב שונים מאוד. המנטאליות שונה. אני נהיה ‘homesick’ ומאוד מתגעגע לחיים בארץ. אני בן אדם שתמיד נמצא עם החברים והמשפחה, ולהיות רחוק מכולם, לטייל לבד ולחוות דברים לבד לפעמים עצוב וקשה. אני משתדל לחזור לבקר כמה שיותר בשביל להישאר שפוי,כי הגעגוע לא עוזב".

מאור לוי וטראנס?

לא היה ולא נברא. הרבה אנשים מסגננים אותי בתור טראנס בגלל חברות התקליטים והאנשים שאני עובד איתם, אבל אני אף פעם לא ראיתי את עצמי בטראנס. טראנס הוא דבר מאוד כללי ויש לו המון תתי ז'אנרים. תמיד החשבתי את עצמי יותר פרוגרסיב האוס (לא של ביטפורט) ומרבית המוזיקה שלי מושפעת דווקא מהאוס ולא מטראנס.

"השבוע בקטע השבוע – הקטע שכבש את הרחבות עבורנו בחודשים האחרונים ואחרי שנוגן במסיבות הגדולות שלנו, הגיע הזמן שהקטע הזה ישמע במלואו, זהו מאור לוי הנהדר עם Mercury המבריק" (טוני מקגינס – אבוב & ביונד – ABGT153)

מה היה רגע השיא שלך בקריירה?

רגע השיא, ללא ספק, הייתה ההופעה הראשונה שלי אי פעם בסיאטל, וושינגטון, בפסטיבל המפורסם Lucky. התרגשתי מאוד והייתי מאוד מתוח. עליתי על הבמה וניגנתי סט שברובו היה מוזיקה חדשה שלי. ראיתי את כמות המעריצים ושמעתי את הצרחות של הקהל…זה נתן לי מבט חדש על עצמי בתור אומן.

"החוכמה היא לחשוב על משהו חדש שלא נעשה, להיות מקורי-לפוצץ לאנשים את המוח. מוזיקה אלקטרונית היא תבנית מאוד קבועה אך תבנית מאוד גמישה…השאר תלוי בפסל ואיך הוא מפסל".

מאור לוי - Lucky פסטיבל 2013. [צילום: פייסבוק]

מאור לוי – Lucky פסטיבל 2013. [צילום: פייסבוק]

מה היו הקשיים העיקריים שאיתם נאלצת להתמודד במהלך הקריירה שלך?

בעיקר קשיים פינאנסיים. לחיות בשתי מדינות זה קשה. החוסר שינה והג'טלגים שבין לבין. וגם בתעשייה הזאת יש הרבה תחרות ולפעמים כדי לפרוץ קדימה, צריך לדעת לעשות בקרת איכות. זאת לא חוכמה לשחרר מיליון טראקים בזמן קצר ולא לשמור על מקוריות. היו לי תקופות שלא שחררתי במשך כמה חודשים וגם ההופעות דעכו. זה פקטור שמשפיע מאוד על ההתנהלות העצמית. היו רגעים שחשבתי שאני יכול לחזור לארץ ולעשות את זה מהבית. וגם, כמו כל דבר שקורה בחיים של אומן, השראה היא חלק גדול. אבל נפתחו לי הרבה דלתות ופשוט הייתי צריך לחזור לעצמי ולהתרכז יותר.

הרבה אומנים ישראלים עוברים לחו"ל בטענה שקהל ישראלי לא תומך ומאוד קשה להתקדם בארץ. האם אי פעם הרגשת כך?

בוודאי. הרגשתי ככה רוב הזמן. גם במסיבות שניגנתי בארץ, היחס במועדונים בארץ, לעומת היחס שאני מקבל בחו"ל, הוא הבדל של שמיים וארץ. קשה להצליח בארץ. ועצוב לי שאני עדיין לא יכול להצליח בארץ. יש לנו הרבה מה ללמוד ממועדונים ופסטיבלים בחו"ל. אך עדיין יש כמה "מלאכים" פה בארץ, כמו "טראנס ישראל" שכן מאמינים בכישרון מקומי. לדעתי מה שחסר בארץ, הם תמיכה ועידוד קטעים מקומיים. יש המון ישראלים מוכשרים שפשוט אין בידם את הכלים הנכונים. ואני מאמין שעם קצת השקעה ואמונה, האמרגנים פה בארץ יכולים לתת פוש.

מאור במסיבה שכולה כחול לבן – טראנס ישראל @ האנגר 17 – אוגוסט 2012

"הדבר היחידי שאני מצטער עליו הוא שהצלחתי קודם בחו"ל מאשר במדינה שלי".

ראיון לX-Party – אחרי הסט הראשון בישראל:

למרות המעבר לחו"ל, מאור נשאר נאמן למדינתו. הוא עצר את הקריירה המשגשגת שלו למען שירות בצה"ל.

"אני אוהב את המדינה שלי ואני פטריוט. שירות צבאי תמיד היה חלק מהמשפחה שלי והתכוננתי לזה. עשיתי הפסקה לקריירה שלי. ניסיתי לעבוד על חומרים בזמן השירות אבל זה היה בלתי אפשרי. ואני לא מתחרט על ההחלטה הזאת. אחרי הצבא חזרתי יותר רענן ועם מלא השראה".

בחודש נובמבר, מאור קיבל הודעה משמחת ומרגשת אשר באה לאשש באופן רשמי את אהבתו ותרומתו למדינת ישראל-הענקת "תואר שגריר האמנויות הישראלי". התואר ניתן למאור על ידי הקונסול הראשי בניו יורק, בטקס מרגש ובכך הנציח והדגיש שוב את הצלחתו הרבה של מאור.

שגריר ישראל של כבוד. [צילום:פייסבוק - מאור לוי]

שגריר ישראל של כבוד. [צילום:פייסבוק – מאור לוי]

לאחר שהוכתר כשגריר, לוי לא נח לרגע והחל לעבוד על פרויקט "מלכותי" אחר- Bad Royale. חברי ההרכב, קווין וויילד, ברוס קרלסון שהוא גם חלק מNorin & Rad – לשעבר, אליאס גוסן ומאור לוי, קיבלו תמיכה מיידית מלייבל [Mad Decent] של דיפלו ו-[Buygore] של בורגור. יתרה מזו, לא לקח להם הרבה זמן בשביל לטפס אל פסגת ה-EDM, עם יותר מ-30 קטעים שאמורים להשתחרר עד סוף שנת 2015.

Bad Royald בכתבת צבע בDJ MAG. צילום: פייסבוק

Bad Royale בכתבת צבע בDJ MAG. צילום: פייסבוק

לאחרונה יצאת לטור עם ההרכב העולה Bad Royale, שבו אתה חבר. זה באמת נראה שאתם מתנהגים בטבעיות ומביאים את האופי הקליל שלכם לידי ביטוי בהופעות ופשוט נהנים. ספר על שיתוף הפעולה ועל החוויה עצמה.

הפרויקט התחיל כבדיחה עם השותפים שלי בסאן דיאגו. אף פעם לא הפקנו מוזיקת טראפ אבל הכנו כמה שירים תחת השם The Kingdumb והעלינו לסאונדקלאוד. כעבור כמה חודשים, בסיום ההופעה שלי בלאס וגאס, ראיתי שבמועדון ליד הולכים להופיע Major Lazer, אחד הפרויקטים הגדולים של Diplo. אני וקווין החלטנו להעביר לדיפלו את הדמואים שיש לנו תחת The Kingdumb. נכנסנו למועדון וחיכינו שההופעה תסתיים. בזמן הזה קווין התחיל לשתות והגיע למצב של שיכור כמעט 100 אחוז. בעוד שדיפלו התכונן לעזוב עם הצוות שלו ולידו אבטחה כבדה, קווין רץ אחריו ובקצרה סיפר לו עלינו והצליח למסור לו את הדמו. כעבור שעה, שאנחנו כבר בחדר ואטוטו נרדמים, הטלפון נדלק וקיבלנו התראה מטוויטר שדיפלו עוקב אחרינו. וכל השאר היסטוריה.

בד רויאלס. [צילום: רשמי פייסבוק]

בד רויאלס. [צילום: רשמי פייסבוק]

הרמיקס החדש עם דיפלו – להאזנה:

מה נשאר למאור לוי למחוק מה-‘To Do List’?

הרשימה ארוכה ומשתנה כל הזמן אבל אין ספק שיש לי הרבה שאיפות גדולות כמו למשל לעבוד בתחום הסרטים, להיות איזה האנס זימר קטן מתישהו. וגם במוזיקה אלקטרונית יש לי עוד המון לשאוף ועם מי לעבוד. יש המון דברים טובים.

לבסוף, עבור מאור, שנת 2015 מסתיימת בטור שני לפרויקט Bad Royale, ועם ארבע מיני-אלבומים, אינספור רמיקסים ושחרורים תחת שמות הבמה הנוספים שלו. כמו כן, שחרור בלייבל של Diplo [Mad Decent] ושחרור בלייבל של בורגור [Buygore].

כמובן,מעריצי [Anjunabeats] יכולים לישון בשקט, כי 2016 תביא עמה עוד שחרורים מאת מאור לוי ובין השאר גם שיתוף פעולה מרגש עם אילן בלוסטון (Ilan Bluestone), שאת שמותיהם ניתן לראות גם בלקט השנתי של אבוב אנד ביונד [Anjunabeats Vol. 12] האמור להשתחרר בסוף חודש דצמבר.

מאור לא היה זה שיעיד על עצמו ועל שאלה אחרונה "מיהו מאור לוי" בחר לענות כך:
"המון דברים. משעשע אותי ששופטים אותי בגלל המראה ובגלל הפוסטים שלי בפייסבוק ובטוויטר. אז אשמור על זה כך. כי זה כיף".

לסיכום הדברים, מאור לוי, 123XYZ, LAZER LAZER LAZER-מפיק האוס, פרוגרסיב האוס, אלקטרו, דאבסטפ, ג'אנגל טרור, טראפ, טכנו ועוד. לא משנה מה הז'אנר המועדף עליכם ולאיזה מוזיקה אלקטרונית אתם יותר מתחברים, מאור הוא אכן, הרבה דברים ויכול לפסל הכל.

"בחור צעיר, עם ראש טוב והומור שאני אוהב שהפך לחבר טוב מאוד. ידעתי שהוא יגיע רחוק. ועם כל מה שהוא עשה עד היום, הוא עדיין לא ניצל רבע מהפוטנציאל שלו". (תומר אליהו – טראנס ישראל)