סאונדקלאוד לאן?

ענקית שירותי הזרמת המוזיקה נקלעה לקשיים כלכליים המאיימים על קיומה, לאן תיעלם המוזיקה שלנו אם וכאשר?

יום שבת, 15.07.2017 מערכת ניוזיק 0 תגובות

בתקופה האחרונה געשה הרשת לגבי מצבו הרעוע וגורלו של אתר שירותי הזרמת המוזיקה הפופולרי סאונדקלאוד (Soundcloud).

החברה שסובלת מעליית המתחרים כמו Spotify ו-Apple Music, קיצצה לאחרונה 40% מצוות העובדים שלה ואף סגרה את משרדיה בסן פרנסיסקו ולונדון, כשנטל העבודה נופל על עובדיה בברלין וניו-יורק. עם קרוב ל-200 מיליון מאזינים קבועים, החברה קיוותה לגידול ברווחיה בעקבות קיצוצים אלו, אבל המודל העסקי החלש שלה, זה שמציע האזנות חינם לכל דורש, כנראה עדיין מתקשה להגשים את היעדים הכלכליים. בתחילת החודש, צוטט מנכ"ל סאונדקלאוד – אלכס ליונג: "על ידי הפחתת העלויות שלנו וההמשך בגידול ההכנסות, אנחנו בדרכנו לרווחיות והבטחת העתיד העצמאי של סאונדקלאוד."

רק שלפני יומיים דיווח אתר המוזיקה EDMtunes כי מייסדי החברה הודו בראיון שתזרים הכסף של סאונדקלאוד הולך ואוזל. עוד דווח כי לפי הערכות, במתכונת הנוכחית האתר לא ישרוד אפילו חודשיים. הבהלה כנראה גרמה להיסטריה ואי סדר בחברה כשדיווחים נוספים מספרים על פיטורי עובדים שרק הועסקו לעבודה לפני זמן קצר. בנוסף מדווחת החברה על ירידה חדה במספר המאזינים הקבועים שלה (175 מיליון) והמומחים טוענים שהמספר המדוייק אף נמוך מכך.

בעקבות הפרסומים, הרבה אנשים ומוזיקאים נתקפו בפאניקה והביעו חרדה כי יאבדו את המוזיקה שהעלו באתר כדי לשתף עם עוקביהם והעולם כולו, או מאזינים שעוקבים אחרי האמנים האהובים עליהם שהולכים לאבד את הפלייליסטים והרגלי צריכת המוזיקה הקבועים שלהם במשך שנים רבות עד כה. סדר עולם חדש. עם זאת, הדעות חלוקות לגבי – מה יעלה בגורל המוזיקה אם שירות סאונדקלאוד אכן יגיע לסופו?

אמש, מנכ"ל סאונדקלאוד אלכס ליונג שיחרר הצהרה כדי להרגיע את הרוחות: 

"שלום לכולם. יש כמות מטורפת של רעש בנוגע לסאונדקלאוד ברחבי העולם כרגע. וזה בדיוק זה – רעש. המוזיקה שאתם אוהבים בסאונדקלאוד לא הולכת לשום מקום, המוזיקה ששיתפתם או העלתם גם לא הולכת לשום מקום, כי סאונדקלאוד לא הולכת לשום מקום. לא בעוד 50 יום, לא בעוד 80 יום ולא מתישהו בעתיד הנראה לעין. המוזיקה שלכם בטוחה.

בעזרתכם, בנינו קהילה מדהימה ויצירתית של אמנים, מגישי פודקאסטים, דיג'ייז, מפיקים ועוד שהם יחד כוח חזק בדחיפת תרבות המוזיקה בעולם. זה לא הולך להשתנות. בשבוע שעבר היה עלינו לקבל כמה החלטות קשות ולצמצם בכמות צוות העובדים שלנו, אבל עשינו זאת כדי להבטיח שסאונדקלאוד תישאר חזקה, חברה עצמאית.

תודה לכולכם על האהבה ששפכתם עלינו ועל התמיכה. כמה מכם שאלו איך אפשר לעזור – הפיצו את הבשורה – אנו לא הולכים לשום מקום ותמשיכו לעשות מה שאתם עושים – ליצור, להאזין, להעלות, לשתף, לתת לייקים ולגלות מה חדש בעולם המוזיקה, עכשיו ובעתיד. סאונדקלאוד כאן כדי להישאר."

לעת עתה נמשיך לעקוב ולעדכן, רק העתיד יגיד מה יעלה בגורלה של סאונדקלאוד ואם אכן תרד מהמפה, אין ספק שיהיה זה זעזוע שלא פחות מישנה את עולם המוזיקה כפי שאנו מכירים אותו כיום.